Repertuar filmu "Niewidoczne życie sióstr Gusmao" w Krakowie
Brak repertuaru dla
filmu
"Niewidoczne życie sióstr Gusmao"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 145 min.
Produkcja: Brazylia/Niemcy , 2019
Premiera: 8 listopada 2019
Dystrybutor filmu: Aurora Films
Reżyseria: Karim Ainouz
Obsada: Fernanda Montenegro, Carol Duarte, Gregorio Duvivier
"Pełen uczuciowej głębi, nasycony dźwiękiem, muzyką i kolorem sen na jawie." - Variety
Zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz brazylijski kandydat do OSCARA to nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego reżysera Karima Aïnouza. W swoim nowym filmie reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50.
Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski.
W KINACH OD 8 LISTOPADA 2019
Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem.
Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.
Zarówno powieść, jak i film są hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek. Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, widz poznaje galerię barwnych postaci – przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio.
Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.
Film Karima Aïnouza nazywany jest „tropikalnym melodramatem”. Do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów, że film jest swego rodzajem hołdem dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze.
NAGRODY I FESTIWALE:
OSCARY 2020 - brazylijski kandydat w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny"
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu
2019 – Festiwal Filmów Latynoamerykańskich w Limie – nagroda specjalna
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – konkurs główny, nagroda FIPRESCI, nagroda dla najlepszych aktorek (Carol Duarte oraz Julii Stockler), Srebrny Kolec dla najlepszego filmu
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Operatorów Manaki Brothers – nagroda Złota Kamera dla Hélène Louvart
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2019 – Festiwal Filmowy TRANSATLANTYK w Łodzi – sekcja „New Cinema”
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Denver